Legújabb tartalom
- Online koncertekkel jelentkezik a még épülő Magyar Zene Háza
- Több mint kétszáz raktárkoncert szilveszterre
- Három műtárgyat ajándékoz a BÁV magyar múzeumok közgyűjteményének
- Plácido Domingo is zsűrizi a Virtuózokat a pénteki döntőben
- Új fizetős streamingszolgáltatást indít januártól az Opera
- Videó: életre kelnek Budapest eltűnt épületei
- Eurimages támogatást kapott egy magyar részvételű családi mesefilm
- Online hangversenysorozatot indítottak Zalaegerszegen
- Már lehet jelentkezni a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyre
- Ötvenkilenc fiatal művészt és tudóst támogat a Mol Alapítvány
Kulcsszavak
Online koncertekkel jelentkezik a még épülő Magyar Zene Háza
Online koncertekkel jelentkezik a még épülő Magyar Zene Háza
A Magyar Zene Házát már az építkezés alatt megtöltötték zenével a magyar előadók: a Liget Budapest projekt keretében épülő, új zenei központ Mindenekelőtt című sorozatának exkluzív koncertjeit a Facebookon és a Youtube-on lehet megtekinteni december 21-től.
Operaváltozatban, áthangszerelve mutatják be az István, a királyt
Október 17-én és 25-én mutatják be az István, a király című rockoperát Gyöngyösi Levente szimfonikus hangszerelésében, operaénekesek előadásában a budapesti Erkel Színházban - hangzott el az M1 aktuális csatorna hétfői adásában.
A darabot Gyöngyösi Levente zeneszerző teljesen áthangszerelte, operai hangzásra törekedve a rockszekciót kivette a műből, az előadást klasszikus operazenekar kíséri - mondta el a műsorban Rácz Rita szoprán, akit Gizella szerepében láthat a közönség.
Hozzátette, hogy az eredetileg megírt hangfekvéshez képest egy oktávval feljebb énekli majd szerepét, mivel az ő hangtechnikájának ez a megfelelő. Mint mondta, mindenki a saját személyiségét viszi a szerepekbe, ő egyébként az Istvánnal közös duetteket nagyon szereti, és véleménye szerint a történelmi kort idéző jelmezek nagyon sokat adnak az előadáshoz.
Az az energia, ami a zenében eleve benne van, nem veszik el amiatt, hogy ez egy operaelőadás - hangsúlyozta Pataky Dániel tenor, aki István szerepében lép színpadra. Kiemelte, hogy a zene lágy részeinek finomsága, a líra még jobban ki fog jönni, hiszen az operaénekesek nem olyan technikával énekelnek, mint a rockénekesek. Elmondta, hogy István szólói, áriái nagyon közel állnak hozzá, egyik kedvence a Mondd, mennyit ér az ember kezdetű. A próbafolyamatot izgalmasnak, a zenét fantasztikusnak jellemezte.
A produkciót Szinetár Miklós rendezi, az Opera együtteseit Kesselyák Gergely és Cser Ádám dirigálja.
A kettős szereposztásban a főbb szerepeket Boncsér Gergely és Pataky Dániel (István), Cseh Antal és Szegedi Csaba (Koppány), Komlósi Ildikó és Meláth Andrea (Sarolt), László Boldizsár és Varga Donát (Torda), Máthé Beáta és Balga Gabriella (Réka), valamint Szemenyei János és Turpinszky Gippert Béla (Laborc) énekli. Az Opera Zenekarát, Énekkarát (karigazgató: Csiki Gábor) és Gyermekkarát (karvezető: Hajzer Nikolett) Kesselyák Gergely és Cser Ádám vezényli.
A Magyar Állami Operaház a jogtulajdonosokkal együttműködésben Szörényi Levente 75. születésnapja alkalmából, majd azt követően a Keresztény Évad zárásaként, a Nemzeti Összetartozás Napján tervezte bemutatni az István, a király szimfonikus operaváltozatát, aminek ősbemutatójára a tavaszi járványügyi intézkedéseket követően most októberben nyílik lehetőség.
A darabot Szinetár Miklós viszi színre, aki színpadra állításában is az operai hagyományok monumentális, eklektikus megvalósítására helyezi a hangsúlyt. Ebben nyújt segítséget Horesnyi Balázs többszintes, vetíthető felületekkel gazdagított díszlete, Velich Rita történelmi kort megidéző, míves jelmezei, valamint Vári Bertalan koreográfiája, aminek előadásában a Magyar Nemzeti Balett tánckara működik közre.
(MTI)